מוכר נכס

תמא 38

מה זה תמא 38? באילו בניינים ניתן לבצע את המהלך? האם כדאי להסכים לביצוע התכנית בבניין בו אתם מתגוררים? מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים קבלן לעבודות תמא 38? על שאלות אלו, ועוד רבות אחרות, תמצאו תשובות במאמר הבא.

תמא 38 הינה תכנית המתאר הארצית אשר נועדה בכדי להגן על אזרחי מדינת ישראל ממקרים של רעידות אדמה. מחקרים מעידים כי ישראל נמצאת במיקום בעל סיכון גבוה לרעידות אדמה קשות ולכן נוצרה תמא 38, בכדי לחזק את המבנים בהם מתגוררים אזרחי ישראל וכך להגן עליהם מפני פגיע קשה בזמן רעידת אדמה בצורה הטובה ביותר.

באילו בניינים ניתן לבצע תמא 38?

זכאות לביצוע של עבודות תמא 38 לא מגיעה לכל בניין מגורים, כמובן. ישנם כמה תנאים המגדירים את הזכאיים לביצוע עבודות מהסוג הזה בבניין שלהם:

  • מכוח התקנות, זכאיים בניינים אשר היתרי הבנייה שלהם הוצאו לפני הראשון לינואר בשנת 1980.
  • על הבניינים הללו לעבור בדיקת מהנדס הקובע כי הם אינם בנויים על פי תקן ישראלי 413.
  • מדובר על בניינים בעלי יותר משתי קומות.
  • בניינים בשטח של יותר מ 400 מ"ר.
  • בניינים מאוישים (בניינים המשמשים לאחסון לא יוכלו לעבור פעולות השבחה במסגרת תנ"א 38)
  • מבנים שאינם מיועדים להריסה.

כמובן, בכדי לקבל את האישורים הנדרשים לביצוע עבודות תמא 38 יש לקבל אישור מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה באותה העיר.

האם כדאי להסכים לביצוע תמא 38 בבניין בו אנו מתגוררים?

אין ספק, ביצוע הפרויקט בבניין שלכם יכולות להיות עבודות מטרידות ולא נעימות אשר ישפיעו בצורה משמעותית מאוד על החיים שלכם למשך תקופה של שנה לפחות, ולכן רבים מתלבטים ולא בטוחים האם להסכים לביצוע העבודות הללו. יחד עם זאת, קחו בחשבון כי השתתפות בפרויקט תמא 38 הנה מהלך שבסופו של דבר ישדרג את איכות החיים שלכם באופן משמעותי ויהפכו את המגורים שלכם באותו בניין להרבה יותר נעימים. נוסף על כך, התוצאות של אותן העבודות יכולות, בסבירות גבוהה, להעלות את הערך של הדירה שלכם באופן משמעותי מאוד, וכל זאת מבלי שתצטרכו להוציא כסף על ביצוע השיפורים הללו מהכיס שלכם.

לכן, למרות אי הנוחות הזמנית הכרוכה בביצוע עבודות תמא 38 בבניין בו אתם מתגוררים, מדובר בהזדמנות גדולה מאוד שלא כדאי לכם להפסיד, ולא משנה עד כמה זה לא יהיה לכם נוח. היתרונות הרבים שתקבלו בסיום העבודות הופכים את אי הנוחות הזמנית הזו למשתלמת בהחלט.

מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים קבלן לעבודות תמא 38?

לפני שבוחרים קבלן לביצוע עבודות תמא 38 הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לבדוק הוא הניסיון שלו. בדקו כי מדובר בקבלן אשר השלים בעברו כבר כמה פרויקטים אשר אוכלסו בצורה טובה ויש לו ניסיון מוצלח בתחום.

למרות הפופולאריות של פרויקטים מסוג תמא 38 עדיין אין הרבה פרויקטים בישראל שהושלמו בצורה טובה ולכן חשוב לבדוק היטב את הקבלן בו בוחרים בכדי להשלים את הפרויקט בצורה טובה.

עבודה עם יזם נדל"ן מקצועי

אם אתם יודעים כי הבניין בו אתם מתגוררים יכול להיות זכאי לביצוע עבודות תמא 38 ורוצים שיבוצעו עבודות מהסוג הזה בבניין שלכם, פנו אל יזם נדל"ן בעל ניסיון בתמא 38 אשר יוכל ללוות את הפרויקט מתחילתו ועד סופו, לבדוק את הקבלנים השונים וללוות את כל התהליך באופן הטוב ביותר, ולפרטים הקטנים ביותר.

ים נדל"ן מומחה בתחום יוכל לצוות את אנשי המקצוע הנכונים לצורך העבודות, לאסוף חתימות מכל דיירי הבניין ולדאוג לכל ענייני הביורוקרטיה הראשוניים עוד לפני שהקבלן נכנס אל התמונה. לאחר מכן הוא יסייע לכם במציאת קבלן מנוסה ומקצועי בתחום וידאג להיות איש הקשר ביניכם עד להשלמה של הפרויקט.

לכן חשוב מאוד לבצע פרויקטים מהסוג הזה בליווי של יזם נדל"ן מקצועי ולא לפנות ישירות אל הקבלן. התיווך של היזם יהפוך את הפרויקט למוצלח יותר, יכול לקצר את הביורוקרטיה באופן משמעותי ולסייע בסיום מהיר יותר של הפרויקט כולו.

מה הרווח של בעלי המקצוע בפרויקטים מסוג תמא 38?

בעלי המקצוע השונים העוסקים בפרויקטים של תמא 38 כמו יזם הנדל"ן, הקבלן וכדומה ניזונים מהרווחים של הפרויקט לאחר הסיום שלו. כחלק מן התמ"א, בכדי לעודד קבלנים לבצע את הפרויקט ובכדי שיוכלו לממן את ההוצאות שלהם ולהרוויח הם רשאים להוסיף דירות בבניין ולמכור אותם - וכאן טמון הרווח שלהם.

לכן, היתרון הגדול של פרויקטים מסוג תמא 38 הוא שאלו פרויקטים בהם תושבי הבניין לא צריכים להוציא כספים מהכיס שלהם בכדי לשדרג את הדירה שלהם או את הבניין בו הם מתגוררים. הם יכולים לבצע את הפרויקט מבלי להוציא כספים מהכיס האישי שלהם שכן הקבלן מממן את הכל עם הדירות הנוספות שהוא מוסיף אל הבניין.

ואם כבר מדברים על הוצאה מהכיס של בעלי הדירות - קחו בחשבון כי רוב השדרוג לדירות הקיימות הוא מבחוץ. אולי תקבלו תוספת של חדר קטן או מרפסת אך מעבר לכך השדרוג של הדירה יהיה בעיקר חיצוני. לכן, אם אתם רוצים לנצל את ההזדמנות בכדי לשדרג את הדירה בה אתם מתגוררים ולשפץ אותה כל עוד גם ככה יש אבק ולכלוך באזור - זה הזמן לעשות זאת. (וכמובן, במידה והשיפוץ כולל הרס לקירות או שיפוצים הדורשים כלי עבודה כבדים חשוב לתאם זאת עם הקבלן אשר מבצע את העבודות בשטח).

רוצים להיות בטוחים שבבניין שלכם יבוצע פרויקט תמא 38 בצורה הטובה ביותר? רוצים לדעת היכן מתוכננים פרויקטים מהסוג הזה ולרכוש בהם דירות? פנו אל "טל נכסים" עוד היום ונשמח לסייע לכם ולעמוד לרשותכם מתחילת הדרך – ולכל אורכה!